گلوتامین چیست ؟ همه چیز در مورد گلوتامین در بدنسازی

 • ۲۲ مهر ۱۳۹۶
 • 1
 • 3234 بازدید
 • 7 5

گلوتامین چیست ؟ همه چیز در مورد گلوتامین در بدنسازی

گلوتامین چیست و دانستن فواید گلوتامین در بدنسازی می تواند باعث پیشرفت ما در این ورزش شود

مطالعات نشان داده اند که مکمل های ال‌گلوتامین می توانند به آسیب دیدگی عضلات و بهبود متابولیسم پروتئین کمک کنند. تمام نکاتی که نیاز دارید درباره این که گلوتامین چیست بدانید و این که چگونه می‌تواند به شما کمک کند را در اینجا مشاهده خواهید کرد.

گلوتامین متداول ترین اسید آمینه موجود در عضلات شما است – بیش از ۶۱٪ از ماهیچه اسکلتی متشکل از این اسید آمینه می‌باشد. الگوتامین حاوی ۱۹٪ نیتروژن است، که آن را تبدیل به مهم ترین حمل کننده نیتروژن به سلول های عضلانی می کند.

در طول تمرین شدید، سطح این اسید آمینه به میزان زیادی در بدن کاهش می یابد که باعث کاهش قدرت، استقامت و ترمیم بدن می شود. تا ۶ روز می تواند طول بکشد که سطوح این اسید آمینه به حالت طبیعی بازگردانده شوند و گلوتامین نقش اصلی در سنتز پروتئین دارد. مطالعات نشان داده اند که این  مکمل می تواند به آسیب دیدگی عضلات و بهبود متابولیسم پروتئین کمک کنند.

مکمل گلوتامین چه فایده ای می تواند برای شما داشته باشد؟

این اسید آمینه نقش کلیدی در متابولیسم پروتئین، حجم سلولی و ضد کاتابولیسم دارد. توانایی ضد کاتابولیسم در مورد اینکه گلوتامین چیست باید گفت که این اسید آمینه مانع از آسیب دیدگی ماهیچه های شما می‌شود.

این مکمل مخصوصا برای کسانی مفید است که می‌خواهند وزن کم کنند، به ویژه در تابستان زمانی که سعی می‌کنید از برخی از چربی‌های بدن را بدون از دست دادن عضلات آب کنید. بدن شما به گلوتامین در بدنسازی برای عملکردی مطلوب نیاز پیدا می‌کند. روده کوچک شما بیشتر از اعضای دیگر بدن به این عنصر نیاز دارد، و سیستم ایمنی بدن شما نیز به این اسید آمینه نیاز دارد زیرا سطح گلوتامین در بدنسازی و تمرین کاهش می‌یابد. از آنجایی که احتمال بیشتری دارد که بدنسازان مبتلا به بیماری شوند، مکمل الگلوتامین بسیار مهم است،‌ و نه فقط برای به دست آوردن عضلات بیشتر بلکه برای  اثرات ‘قوت و نگهداری ‘حال متوجه شدید که گلوتامین چیست . بهتر است به موارد دیگر هم بپردازیم.

مطالب مرتبط با این موضوع :   کراتین چیست ؟اگر کراتین مصرف نکنید چه اتفاقی می افتد؟

این مکمل باعث تعادل مثبت نیتروژن و جلوگیری از از دست دادن عضلات می شود.

گلوتامین چیست , گلوتامین در بدنسازی , گلوتامین

چه مقداری از مکمل را باید استفاده کنید؟

بدنسازان باید روزانه ۱۰ تا ۱۵ گرم از این مکمل مصرف کنند، ۲ تا ۳ بار به صورت روزانه، با هر وعده مصرفی ۵ گرم.
شما همچنین باید بدانید که ممکن است مقداری از الگلوتامین را در رژیم غذایی خود را از مکمل های دیگری که مصرف می کنید دریافت می‌کنید. بسیاری از مکمل های پروتئین در حال حاضر مقداری از این اسید امینه را در خود دارند، بنابراین برای اینکه مطمئن شوید برچسب روی آن را بخوانید. بهترین زمان برای مصرف پودر الگلوتامین، صبح، بعد از تمرین و شب قبل از خواب است.

عوارض جانبی گلوتامین چیست ؟ آیا عوارض جانبی در مصرف مکمل این مکمل وجود دارد؟ آیا باید نگران عوارض جانبی این مکمل باشید؟ به طور خلاصه، نه. شما نباید نگران عوارض جانبی باشید. همانطور که مطالعات نشان داده، عوارض جانبی مضری ندارد. با این حال، مانند تمام مکمل های ورزشی، بیش از حد استفاده از آن هرگز ایده خوبی نیست. مصرف بیش از حد گلوتامین در بدنسازی  موجب ناراحتی معده می‌شود، بنابراین باید دوز توصیه شده را مصرف کنید.

فواید گلوتامین چیست

آیا از این مکمل  استفاده می‌کنید؟ اگر نه،‌شاید بعد از خواندن این فواید به فکر استفاده کردن از آن بیافتید.
الگلوتامین یک اهدا کننده کربن و نیتروژن است و کمک می کند گلیکوژن بازیابی شود که آن نیز موجب به بازیابی انرژی می‌شود. این عنصر مهم ترین جزء پروتئین عضلانی است و به بهبود و ساخت عضله کمک می کند.
در اینجا یک لیست از مزایای گلوتامین را مشاهده خواهید کرد:

این مکمل به سنتز پروتئین مرتبط است. این مانع کاتابولیسم (خورده شدن)عضله شما می‌شود تا گلوتامین را برای سایر سلول های بدن فراهم شود.

مطالب مرتبط با این موضوع :   پروتئین وی و 6 دلیلی که باید از آن استفاده کرد

این مکمل به شما در دوباره زیاد کردن سطح گلوتامین پایین آمده کمک می کند.

این مکمل می‌تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما مفید باشد. این موضوع برای بدنسازان مهم است، زیرا تمرینات ورزشی شدید باعث کاهش سطح گلوتامین می شود. (این مکمل یک منبع انرژی اولیه برای سیستم ایمنی بدن است.)

این عنصر یکی از مهمترین مواد مغذی برای روده شما است.

محققان پیشنهاد می کنند که گلوتامین مهم ترین اسید آمینه برای بدنسازان است. گلوتامین یکی جزء در متابولیسم عضلانی و پشتیبانی سلولی است که توسط هیچ یک از اسید آمینه های دیگر به اشتراک گذاشته نمی شود.

گلوتامین چیست , گلوتامین در بدنسازی , گلوتامین

چرا باید گلوتامین در بدنسازی مصرف کنیم؟

گرچه این مکمل بخش مهمی از مکمل‌های بدنسازان است، اما میشه گفت این مکمل فقط مختص بدنسازان نیست. گلوتامین برای حفظ عملکرد روده و کمک به پاسخ ایمنی ضروری است. بعد از اینکه گلوتامین در عضلات اسکلتی تولید می شود، در جریان خون آزاد شده و به کلیه، کبد و روده کوچک و سلول های سیستم ایمنی منتقل می شود که در آن نقش حیاتی دیگری را نیز ایفا می کند.

این مکمل توسط گلبول های سفید استفاده می‌شود و در عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن شرکت دارد. افراد مبتلا به بیماری های عضلانی و سیستم ایمنی بدن (مانند سرطان یا ایدز) که ناتوان در تولید این اسید آمینه مورد نیاز خود هستند، می‌توانند از مزایای مکمل‌های گلوتامین همراه با سایر اسیدهای آمینه بهره ببرند.

مریض شدن یا از دست دادن توده عضلانی بدون چربی، علائم بالقوه کمبود این اسد آمینه است.

آیا هنوز متقاعد نشده اید؟ این مکمل نه تنها برای بدنسازان برای جلوگیری از متابولیسم مفید و مهم است ، بلکه برای افراد عادی با همه مزایایی که ارائه می دهد نیز مهم است و هیچ عارضه جانبی ندارد. پس منتظر چه هستید؟

 

 

رای دادن به این مطلب :

یک پاسخ به “گلوتامین چیست ؟ همه چیز در مورد گلوتامین در بدنسازی”

 1. آسمان فیتنس :

  بسیار عالی توضیح دادید
  اما هنوز هم مردم فکر میکنند که همه مکمل ها عوارض دارند .

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *